Ortodoncja

Proste zęby - Piękny uśmiech – Twoja wizytówka

Efektem leczenia ortodontycznego jest estetyczny, atrakcyjnie wyglądający uśmiech oraz prosto ustawione zęby. W relacjach zawodowych, jak i prywatnych możliwość szerokiego uśmiechania się bez kompleksów oraz obaw o wygląd daje komfort i poczucie pewności siebie. Wady zgryzu mogą zakłócać estetykę twarzy, mogą być przyczyną rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Ponadto wada zgryzu może prowadzić do nieprawidłowego ścierania się zębów, utrudnień w czynności żucia, przeciążeń przyzębia oraz zaburzeń czynnościowych stawów skroniowo-żuchwowych. Leczenie ortodontyczne prowadzone jest aparatami zdejmowanymi lub aparatami stałymi, które zakładane są od strony wargowej, jak i językowej zębów. Obecnie coraz więcej dorosłych pacjentów szuka pomocy ortodontycznej z powodów obecności wady zgryzu, jak również w celu przygotowania zębów do leczenia implantologiczno-protetycznego. Kompleksowe podejście do leczenia wad zgryzu zapewnia pacjentom długotrwałą radość z osiąganych efektów.

W naszej klinice oferujemy szeroki wachlarz aparatów które możemy dopasować do wady, potrzeb i oczekiwań pacjent.Korzystamy z nowoczesnych systemów planowania leczenia 3D – Takich jak system Insignia, który połączeniu z systemem zamków samoligaturujących Damona pozwala na bardzo precyzyjne komfortowe i znacznie krótsze leczenie niż do tej pory.

SZYBSZE I BARDZIEJ KOMFORTOWE LECZENIE BEZ USUWANIA ZĘBÓW.

Dla wymagających pacjentów posiadamy aparaty estetyczne oraz system Invisalign, którego jesteśmy jedynym autoryzowanym gabinetem w Bolesławcu, Lubaniu i okolicy. Invisalign prostuje zęby za pomocą kompletu przezroczystych, wymiennych alignerów, które są wykonywane na zamówienie – specjalnie dla twoich zębów.

Leczenie dzieci

Amerykańskie Stowarzyszenie Ortodontów zaleca przeprowadzenie kontroli ortodontycznej u dzieci w wieku 7 lat. Podczas wizyty kontrolnej ortodonta ocenia na podstawie położenia pierwszych trzonowych zębów stałych oraz zębów siecznych, czy jest obecna wada zgryzu kwalifikująca się do wczesnego leczenia ortodontycznego.


Dlaczego powinno się badać zgryz w wieku 7 lat?
Podparcie zgryzu wynika z wyrzynania się pierwszych stałych zębów trzonowych. Po ich wyrznięciu możliwa jest ocena przednio-tylnych oraz poprzecznych relacji w zgryzie, jak również wykrycie czynnościowego zbaczania żuchwy
Podczas wyrzynania siekaczy stałych można wykryć takie problemy jak: stłoczenie, nawyki nagryzania wargi, zgryz głęboki, zgryz otwarty, asymetrie twarzy
Dla niektórych dzieci wczesna ocena zgryzu przyniesie znaczące korzyści lecznicze; dla większości główną zaletą podjęcia diagnostyki jest posiadanie pełnej informacji co do rozwoju. W przypadku nieprawidłowości takich jak: zgryz krzyżowy, otwarty, tyłozgryz, stłoczenie zębów, rozpoczyna się ortodontyczne leczenie wczesne, które pozwala na harmonijne ukierunkowanie wzrastających zębów i struktur twarzy

Efektem leczenia wczesnego jest przygotowanie miejsca dla wyrzynających się zębów stałych, tym samym można uniknąć konieczności usuwania zębów stałych w przyszłości. Celem leczenia jest również pobudzanie lub hamowanie wzrastania górnej i dolnej szczęki, aby skorygować dysproporcje w ich budowie i kształcie, wyleczyć rozbieżność wzajemnego położenia, a tym samym osiągnąć poprawę rysów twarzy. U niektórych dzieci występuje nawyk ssania kciuka, wargi dolnej, nieprawidłowy sposób połykania, wymowy lub oddychanie wyłącznie przez usta. Te wady korygowane są w okresie leczenia wczesnego, aby ewentualne leczenie właściwe w wieku młodzieńczym było ułatwione, krótkie i nie wymagało usuwania zębów lub innych zabiegów chirurgicznych. Tym samym niepodjęcie leczenia wczesnego u osób z rozbieżnością w położeniu szczęk powoduje, że efekty późniejszego leczenia mogą być kompromisowe i niestabilne.KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z WCZESNEGO LECZENIA ORTODONTYCZNEGO DLA TYCH PACJENTÓW, KTÓRZY MAJĄ WYRAŹNE WSKAZANIA, LECZENIE WCZESNE MOŻE PRZYCZYNIĆ SIĘ DO:
Wpływu na prawidłowy wzrost szczęki i żuchwy
Korelowania szerokości łuków zębowych
Poprawy sposobu wyrzynania się stałych zębów
Obniżenia ryzyka urazu górnych wychylonych siekaczy
Korekty szkodliwych nawyków i dysfunkcji ustnych
Poprawy estetyki i zwiększenia pewności siebie
Uproszczenia i/lub skrócenia późniejszego leczenia aparatami stałymi
Zmniejszenia prawdopodobieństwa zatrzymania zębów stałych
Korekty zaburzeń wymowy
Zabezpieczenia lub odzyskania miejsca dla wyrzynających się zębów stałych

Wczesna diagnostyka ortodontyczna umożliwia wyjaśnienie wątpliwości oraz obaw odnośnie stłoczonych zębów, rozwoju twarzy oraz leczenia ortodontycznego. Pewne nieprawidłowości w zgryzie lepiej jest korygować wcześnie z powodu biologicznych, społecznych oraz praktycznych względów, podczas gdy leczenie innych zaburzeń zgryzowych leczyć się powinno w wieku młodzieńczym. Ostateczna decyzja o leczeniu podejmowana jest wspólnie przez rodziców, stomatologa dziecięcego oraz ortodontę.


Leczenie młodzieży

Wyprostowanie krzywo ustawionych zębów poprawia estetykę twarzy oraz chroni zęby przed próchnicą.

Najlepszym czasem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest wiek między 12 a 16 rokiem życia. W tym okresie ortodontycznemu przesuwaniu zębów sprzyja potencjał wzrostowy oraz nowo wyrzynające się zęby stałe. Nastolatki często same zauważają potrzebę leczenia ortodontycznego, prostowania krzywo ustawionych zębów i jest to wyrazem zarówno dbania o swój wygląd, ale również rosnącej świadomości w zakresie zdrowia.

Noszenie aparatów stało się zjawiskiem powszechnie akceptowanym, a wręcz panuje na to moda. Niemniej jednak musimy pamiętać, że krzywo ustawione zęby trudno jest wyczyścić, nierzadko w wyniku stłoczenia dochodzi do nieprawidłowego ścierania się zębów, rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Duże znaczenie dla symetrii oraz estetycznego profilu twarzy ma zgryz i sposób ustawienia zębów. Przy przechylonych dolnych zębach często warga dolna oraz bródka są cofnięte w profilu twarzy. Nie bez znaczenia jest również sposób ustawienia zębów dla właściwej mowy oraz rozdrabniania i przeżuwania pokarmu.

Leczenie wad zgryzu u młodych, rosnących pacjentów jest bardziej przewidywalne, a ponadto rozpoczęte odpowiednio wcześnie może pozwolić uniknąć kosztownego leczenia kompleksowego lub chirurgicznego w wieku dorosłym. Reasumując, im wcześniej rozpoczniemy leczenie ortodontyczne tym lepiej. Prosto ustawione zęby to nie tylko bardziej estetyczny uśmiech ale również zdrowe i mocne zęby.Leczenie dorosłych

Leczenie ortodontyczne może być skuteczne w każdym wieku, a szczególnie osoby dorosłe doceniają korzyści posiadania pięknego i zdrowego uśmiechu.

Obecnie coraz więcej dorosłych pacjentów szuka pomocy ortodontycznej z powodów obecności wady, która wcześniej nie była leczona, jak również w celu przygotowania zębów do leczenia protetycznego lub implantologicznego. Poprzez leczenie ortodontyczne można osiągnąć przede wszystkim poprawę estetyki twarzy oraz uzębienia. Właściwe położenie górnych zębów siecznych pozwala uzyskać odpowiednie podparcie dla górnej wargi, tym samym spowalniając tworzenie się zmarszczek oraz spłycając bruzdy nosowo-wargowe. Innymi równie istotnymi celami leczenia ortodontycznego jest zapewnienie prawidłowej czynności mięśni oraz stawów skroniowo-żuchwowych, jak również zapewnienie warunków umożliwiających jak najdłuższe zachowanie naturalnego uzębienia.

U pacjentów dorosłych występuje zwiększona podatność na choroby przyzębia, dlatego osoby te wymagają niekiedy leczenia periodontologicznego przed, w trakcie, a nawet po zakończonym leczeniu ortodontycznym. Stłoczone i nakładające się zęby trudno jest wyczyścić i utrzymać w dobrym stanie. Konsekwencją tego może być próchnica, rozwój i zaostrzenie chorób przyzębia a nawet utrata zęba. Ponadto wada zgryzu może prowadzić do nieprawidłowego ścierania się zębów, utrudnień w czynności żucia, przeciążeń przyzębia i kości, otaczających zęby, oraz zaburzeń czynnościowych stawów skroniowo-żuchwowych, jak również bólu w okolicy szyi i skroni.

Leczenie ortodontyczne osób dorosłych jest nierozłącznie powiązane z leczeniem periodontologicznym, a korzyści, wynikające z leczenia aparatem stałym w postaci prawidłowo uszeregowanych zębów, braku przeciążeń zgryzowych oraz urazowych kontaktów uszkadzających dziąsła, stanowią istotne wsparcie dla osiągnięcia zdrowych i mocnych dziąseł.

Korzyści wynikające z leczenia ortodontycznego mają charakter zdrowotny, często stanowią formę uzupełniającą leczenie interdyscyplinarne, tj. połączone z odbudową protetyczną lub leczeniem dziąseł. Jednak największą zaletą jest piękny uśmiech, którym można obdarować rodzinę, przyjaciół oraz znajomych.Retencja

Retencja jest bardzo ważnym elementem całego procesu leczenia ortodontycznego, ponieważ polega na ustabilizowaniu skorygowanego zgryzu oraz nowej pozycji zębów.Trwałość leczenia ortodontycznego zależy przede wszystkim od stosowania aparatów retencyjnych, które wykonywane są zaraz po ściągnięciu aparatu stałego. W okresie retencji należy również uwzględnić wiele aspektów, które mogą wpływać na stabilność.

Są to między innymi:
wiek
kierunek wzrostu
relacja między zębami siecznymi (wyrażona odległościowo i kątowo)
prawidłowe i wyrównane kontakty między górnym i dolnym łukiem zębowym
stan przyzębia
obecność punktów stycznych
napięcie oraz układ warg, policzków i języka
obecność dysfunkcji i parafunkcji
obecność zębów mądrości

Czas trwania retencji zależy od rodzaju i nasilenia wady zgryzu, zastosowanej metody leczenia, wieku pacjenta oraz czynników genetycznych. Po zdjęciu aparatu ozębna utrzymująca zęby ma układ nieregularny i dopiero po około 12 miesiącach staje się w pełni dojrzała aby zachować prawidłowe ustawienie zębów. W okresie retencji stosowane są aparaty retencyjne zwane reteinerami, które zabezpieczają prosto ustawione zęby przed ich powtórnym skrzywieniem, dlatego regularne noszenie aparatów retencyjnych zgodnie z zaleceniami ortodonty jest bardzo ważne dla pacjentów.

Wskazówki odnośnie noszenia aparatów retencyjnych:
noś swoje aparaty retencyjne całodobowo aż ortodonta zaleci inaczej
czyść swoje aparaty szczoteczką i pastą do zębów. Stosuj letnią ale nie gorącą wodę. Czyszczenie reteinerów usuwa płytkę bakteryjną oraz eliminuje nieprzyjemny zapach,
relacja między zębami siecznymi (wyrażona odległościowo i kątowo)
prawidłowe i wyrównane kontakty między górnym i dolnym łukiem zębowym
jeżeli reteiner nie jest założony na zębach, powinien być schowany do pudełka, aby się nie zgubił,
zawsze przynoś aparaty retencyjne na wizyty kontrolne,
początkowo możesz zauważyć utrudnienie w mówieniu podczas noszenia reteinerów. W celu szybszego przyzwyczajenia się do aparatu ćwicz mówienie oraz czytanie na głos,
szanuj swoje aparaty retencyjne. W razie zagubienia lub uszkodzenia reteinera, skontaktuj się ze swoim ortodontą,
jeżeli twój reteiner przestał pasować, skontaktuj się ze swoim ortodontą. Nie próbuj dopasowywać aparatu samodzielnie, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na ustawienie zębów.

Cena

Ceny aparatów ruchomych zaczynają się od 300zł, a aparatów stałych od 1300zł. Aby określić szczegółowy kosztorys leczenia zapraszamy na konsultację